Uz nabavku razne nove opreme za “osvježenje” mog astrofotografskog setupa morao sam razmišljati o nekakvom načinu napajanja svega toga – montaže, CCD kamere, ponekad i fokusera, a u nuždi možda i laptopa. Budući da tadašnji obilazak Peveca i Bauhausa nije urodio plodom (sve slične baterije su bile rasprodane) odlučio sam od OI Optimusa uzeti Celestron PowerTank 17.
Broj 17 označava 17 amper-sati. Nadao sam se da će mi to biti dovoljno za jednu noć neprekidnog snimanja CCD kamerom SBIG STL-11000 i napajanje Celestron CGE montaže. Iako je na bateriji Celestronovo ime, dotična ne djeluje nimalo “astronomski”, odnosno, ima sve moguće kerefeke koje su potpuno nepotrebne za astronomiju – radio, snažnu halogenu lampu, sirenu i slično. Za napajanje razne opreme ima dva 12v priključka kao za upaljač u automobilu, te po jedan od 3, 6 ili 9 V. Korisno je što se sa PowerTankom dobije 12v adapter i jedan za 3/6/9 sa četiri priključka raznih dimenzija koji se mogu spremiti u maleni pretinac na bateriji.
Nažaost, baterija se pokazala nedovoljnom za napajanje kamere tijekom cijele noći. Traje maksimalno tri sata i baš kada sve namjestim i krenem “ozbiljno” snimati, crkne. Istina, nakon toga može nastaviti napajati montažu, ali htio sam bateriju koja će moći napajati i jedno i drugo cijelu noć. Nakon pražnjenja, potrebno ju je puniti i više od 24 sata da bi se isključila lampica “charging” (punjenje) i ostala upaljena samo ona zelena “charged” (napunjen do kraja).
Baterija je dovoljna za neku opremu koja je manje strujno zahtjevna, ali za full-astrofoto setup treba potražiti nešto drugo. Vjerojatno ćete reći “pa šta si očekivao od 17 Ah”…nažaost, nisam dovoljno strujno-pismen da bih iz toga zaključio da li mi je to dovoljno ili nije. Nažalost, nisam nigdje mogao pronaći recenziju sličnu ovoj koja bi mi to objasnila 🙂
16/10/2008 at 08:13
A da za kameru nabavis neki mini generator od 5 litara? 🙂 Ni oni danas nisu preskupi, a stvarno prakticni za nositi ih okolo…
16/10/2008 at 08:33
hvala bobo!
tvoja sistematicnost i upornost daju divne rezultate u astronomiji…sto se ove recenzije tice, lijepo, kratko, sazeto…korisno da se netko treci ne nasanka ako nije nuzno, vec da se tocno zna kako powertank ponasa u realnim uvjetima..
m
16/10/2008 at 08:48
Valjda bus me drugi put slusao.. tak ti i treba 🙂
16/10/2008 at 10:03
Mislim da je optimalno uzeti akumulator adekvatne amperaze s oznakom “marine” jer je predvidjen za sporo praznjenje (za razliku od STARTER akumulatora) i trpi vise praznjenja do nule (takodjer za razliku od STARTER akumulatora). Uz to treba uzeti i pravi punjac akumulatora. Sve skupa mozda dodje nesto skuplje, ali si miran duuuugo vremena. I mene je to otkrice kostalo nekoliko slicnih uredjaja kao ovaj tvoj.
17/10/2008 at 21:55
Mozda nesto ovakvo:
http://www.omnibus.hr/baterije.htm
a za punjenje si uzmi jedan solarni panel i stavis doma na balkon/krov.. tako da ti se preko dana puni a prek noci mozes lozit i kameru i montazu i komp.. jedina je mana sto baterija ima oko 30 kg
26/11/2008 at 11:26
http://www.maplin.co.uk/Module.aspx?ModuleNo=219491
rješenje za osvježenje 🙂
06/06/2010 at 10:34
Powertank je – krepao! Ostao je nehotice upaljen par dana kod kuće i kad ga stavim puniti u struju – isključi se. Ovo je definitivno najskuplja beskorisna stvar koju sam ikada kupio.