Nedavno sam na kratko imao priliku na kratko isprobati ovu alt-azimutalnu montažu. Motorizirane alt-az montaže nisu novost u astronomiji, ali u Skywatcheru su prepoznali rastući trend izrade timelapse video snimki od kojih mnogi prikazuju zvjezdano nebo. Statične snimke mogu biti kvalitetne, ali ukomponirane u video brzo će dosaditi – ova montaža omogućuje panoramsko snimanje noćnog neba prilikom kojeg se kadar polako pomiče.
Montažu sam testirao samo jednom i to u vrlo nepovoljnim uvjetima – svjetlosno onečišćenje Zagreb i pun Mjesec onemogućili su snimanje impresivnog zvjezdanog neba, ali bilo je sasvim dovoljno za upoznati se sa osnovnim principom rada montaže. Stvar funkcionira vrlo jednostavno – fotoaparat treba staviti u “M” (manual) mod, namjestiti otvor blende, a vrijeme okidanja podesiti na “bulb”. Ostale postavke također trebaju biti unaprijed podešene i fiksirane – fokus namjestiti uz pomoć “live view” na nekoj sjajnoj zvijezdi, uz white balance na fiksnoj vrijednosti kako se boje ne bi mijenjale promjenom uvjeta ili kadriranja.
Ostalo se namješta na kontroleru montaže. Čak i bez uputstava uspio sam sve otkriti samostalno. Kabel na montaži treba prikopčati na aparat kako bi se mogla kontrolirati ekspozicija. Na montaži se određuje početni i završni položaj kamere te broj ekspozicija i njihovo trajanje. Između ekspozicija može se postaviti nekoliko sekundi pauze. I mog iskustva to ne bi trebalo biti više od 5, inače se već vidi pomak zvijezda.
Rezultat testiranja možete vidjeti na Youtube:
Nije baš bajno i čini se kao da se snimka giba samo ravno prema gore, međutim ima i lagani pomak u desno. Snimljeno je sa Canon 5D mkII aparatom, 17-40mm objektivom postavljenim na 28mm, f/5. ISO osjetljivost je bila na 800, a film se sastoji od 300 ekspozicija po 10 sekundi sa 2 sekunde pauze između svake. Montaža sama računa položaje između početnog i završnog, a radi na principu pomak-stop/okidanje-pomak, dakle ne miče se konstantno već miruje tijekom ekspozicije. Montaža se može koristiti i za dnevne timelapse i obične video snimke, ali i kao klasična astronomska montaža za manje teleskope. Primjetio sam da ju mnogi nerijetko koriste kao panoramsku glavu u kombinaciji sa tračnicama za cjelokupni 3D pomak.
Montaža je solidna, lako se postavlja i koristi. Video koji sam snimio možda djeulje prebrz, ali to je početnička greška. Uz malo prakse biti će lako odrediti količinu pomaka u kombinaciji sa brojem okidanja za neki estetski bolji rezultat. Iako montaža svoj posao dobro radi, nisam oduševljen cijenom koja je za naše prilike i svoju namjenu dosta visoka. Čini mi se da su u Skywatcheru trebali maknuti sve te dodatke koji se tiču astronomije (praćenje Sunca, Mjeseca, baze podataka za silne objekte) ili masivnost za nošenje većih instrumenata te se trebali orjentirati isključivo na jednostavne 2D pomake u okviru neke normalne opreme. Ovu montažu će vrlo mali broj korisnika koristiti kao primarnu za astronomska promatranja, a sa svojih 10 kila težine (bez tronošca!) i mogučnošću nošenja opreme svega do 4kg to baš i nije jako prijenosna opcija. Osim toga trenutno se montažom mogu kontrolirati samo Canon fotoaparati što je veliki minus.
Leave a Reply